Fenntartható munkahelyektől a táncturizmusig

Negyedik alkalommal jelent meg a pécsi közgazdász hallgatók tudományos tevékenységét bemutató kötet. 

A közgazdaságtudományt hallgatók tudományos írásait összegyűjtő kötet különlegessége, hogy a gyakorlati szempontú elemzés mellett az elméleti megközelítés is ugyanolyan hangsúllyal szerepel az írások között – és ez számos előnnyel jár a hallgatók karrierjében is.

A tudományos diákköri (TDK) munka hazai unikumként számos előnnyel szolgál a hallgatók számára. A rangos esemény, a helyi, kari szinten és országosan is megrendezett konferencia a kutatói munka iránt érdeklődő hallgatók számára az egyik legfontosabb megmérettetési és kapcsolatépítési lehetőséget jelenti. A Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kara a tudományos utánpótlás-nevelés legfontosabb fórumaként tekint a kari és országos tudományos diákköri munkára. Ennek érdekében, a kari konferenciákon felül számos lehetőséget biztosít a TDK-ra való felkészülésre (interaktív tájékoztatók, kerekasztal-beszélgetések sikeresen szereplő hallgatókkal, ill. mesterkurzusok a tudományos-módszertani ismeretek precíz elmélyítése érdekében). 

A TDK sajátossága, hogy a hallgatók egyetemi éveik alatt elmélyülnek egy-egy téma kutatásában. Ez a megközelítés messze többet igényel, mint egy egyszerű elemzés, megfigyelés, hiszen az elméleti megközelítés és a módszertani alaposság sokszínű, átgondolt és szintetizáló jellegű írásokat eredményez. Mindennek nem csupán a tudományos életben, hanem a munkaerőpiacon is látható előnyei vannak: a munkaadók értékelik és szívesen fogadják azokat, akik ilyen kitartó és alapos kutatással is foglalkoznak.

– Azt látjuk hallgatóink munkája kapcsán, hogy az elméleti és gyakorlati eredmények összevetése révén számos olyan képességük fejlődik, amelyek segítségével versenyelőnyre tehetnek szert: komplexebbé válik gondolkodásuk, alaposabban és több szempontból vizsgálnak meg témákat. Sokan szakdolgozatukhoz is segítséget, alapot kapnak a TDK munkájuk révén, de egy tudományos karriert is meg lehet alapozni egy eredményes diákköri részvétellel.  – ismerteti a TDK előnyeit dr. Rácz-Putzer Petra, egyetemi adjunktus, a PTE Közgazdaságtudományi Kar Tudományos Diákköri Tanács titkára és az Országos Tudományos Diákköri Tanács Közgazdaságtudományi Szakmai Bizottságának titkára. – Nem ritka, hogy eredményes szakmai együttműködések indulnak hallgatóink között egy-egy konferenciát követően. Így a TDK, valamint az OTDK szakmai kapcsolatépítésre és közösségépítésre is elsőrangú lehetőséget ad. – egészíti ki szavait adjunktus asszony.

2024.05.03_072

A PTE Közgazdaságtudományi Kar igyekszik nem csak a kutatás elvégzésében, ill. a konferencián való részvételben segíteni a hallgatóikat. Ennek érdekében, a tudományos pálya iránt érdeklődők számára kiemelt jelentőséggel bír, hogy a legérdekesebb és legszínvonalasabb kutatásokból tanulmánykötet jelenik meg évről-évre. 

– Mi most már több éve foglalkozunk azzal, hogy a legjobb dolgozatokat publikáljuk. – mondja Prof. dr. Kaposi Zoltán, a kari Tudományos Diákköri Tanács elnöke. – Ez azért fontos, mert a publikációk a tudományos pályafutás szempontjából is a legfontosabb tényezők, a publikációkon keresztül mérik az ember teljesítményét. Ha valaki tudományos pályára megy, akkor egész életében elkíséri az, hogy hány publikációja van, hol és milyen minőségben jelentek meg írásai. Hallgatóink számára a tudományos pályára való belépést elősegítő tevékenységünk, hogy ilyen köteteket  adunk ki már évek óta.

Az idei kötet is számos izgalmas gazdasági és társadalmi témát mutat be. Elsősorban nem szigorúan vett gazdaságelméleti kérdések kerültek be a legújabb kötetbe, hanem sokkal inkább fontos és érdekes jelenségek gazdasági szempontú elemzései. Így olvashatnak az érdeklődők – többek között – színházak marketintevényekségéről, magyar és német csomagolásmentes üzletek megoldásairól, a mesterséges intelligencia és a szépségipar összefüggéseiről, de a táncturizmus állapotáról vagy a fenntarthatóság és a munkavállalói-munkáltatói attitűdök összefüggéseiről is.

Az aktuális és a korábbi három kiadvány nem csak nyomtatva, hanem digitálisan is elérhető a PTE Közgazdaságtudományi Kar TDK oldalán:
https://ktk.pte.hu/hu/uton-a-jovobe-tanulmanykotetek

A kiadvány és a kar éves TDK tevékenysége az NTP-HHTDK-23-0007 kódjelű „Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, valamint tudományos műhelyein való részvétel és a  lebonyolítási feladatok ellátása” – „PTE KTK TDK tevékenységének fejlesztése 2023/2024” című pályázat támogatásával valósulhatott meg.

NTP_logo_color_500_101KIM_logo_color_500_101

Írj kommentet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>