Két vadonatúj információs pont, mentál-chat-portál a fiatalok problémáinak virtuális kezelésére, valamint számtalan fesztivál, tábor és egyéb program – ezt kínálja baranyai fiataloknak egy nemrég indult modellprogram. Az A jövőre nyitott megye – Komplex ifjúságsegítés Baranyában című, 49.953.600 forintos TÁMOP-támogatással megvalósuló projekt nyitórendezvényét október 8-án tartották Pécsett.
Pécs, Szentlőrinc és Sellye – ezen a három helyszínen valósul meg az a 24 hónapos program, melynek legfőbb célja változatos lehetőségekhez, és ezáltal jobb életesélyekhez juttatni Baranya megye fiataljait. A projektet Szentlőrinc alpolgármestere, a Baranya Megyei Önkormányzat képviselője nyitotta meg. Keczeli Jenő kiemelte: mind a megye, mind pedig az érintett önkormányzatok érdeke, hogy ilyen kezdeményezések segítsék-neveljék az ott élő fiatalokat. – Az Ormánságban például jellemzően már három generáció szokott el attól, hogy nap mint nap munkába járjon. A jövőre nyitott megye abban segít majd a fiataloknak, hogy megtalálják az útjukat egy sikeresebb jövő felé.
A projekt elindultát alapos szükségletfelmérés előzte meg. Azért éppen az említett településeken valósul meg a projekt, mert azokon egyébként aránylag kevés pénz jut az ifjúsággal való foglalkozásra. A kitűzött cél nem kisebb, mint hogy legalább 260 fiatal rendszeresen éljen a program kínálta szolgáltatásokkal. Azokból pedig nagy a választék! Ezentúl Szentlőrincen és Szigetváron új ifjúsági információs pont működik majd, ahol többek között ifjúsági klubokhoz is csatlakozhatnak az érdeklődők, de havi két alkalommal kreativitást és tehetséget fejlesztő foglalkozásokat is tartanak ott. Ezen túlmenően izgalmas fesztiválokra, sportrendezvényekre és táborokba is ellátogathatnak majd a fiatalok.
A Baranya Ifjúságáért Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, hogy két különleges szolgáltatást is kínálnak a program keretében: az egyik az úgynevezett mentál-chat-portál, amelynek lényege, hogy a fiatalok név és arc nélkül, az interneten keresztül kérhetnek pszichológusoktól tanácsokat, segítséget a problémáikra. – Én magam – bevallom – eleinte ellenzője voltam a „virtuális ifjúsági munkának”, mert a mi feladatunk elsősorban közösségekben gondolkodni – mondja Kárpáti Árpád. – Azonban be kellett látnom, hogy egy ilyen szolgáltatáson keresztül valóban jól elérhetőek a fiatalok, hiszen anonimitásban könnyebben beszélnek a gondjaikról, mint szemtől szemben a szakemberrel.
A projekt másik új eleme az úgynevezett utcai felkereső munka. Az – szemben a virtuális tanácsadással – már a személyes kapcsolatokra épít. Egyelőre Pécsett, a Kertvárosban indult el. Arról szól, hogy szakemberek heti húsz órában különféle tevékenységeket – például csocsózást – kínálnak fiataloknak, mégpedig kinn az utcán. Az akció célja az, hogy a fiatalokat végül az utcán csellengés helyett „bevonzzák” az ifjúsági klubba, és szabadidejük hasznos eltöltésére ösztönözzék őket.
A projekt szervezői bíznak abban, hogy kezdeményezéseikhez mindhárom településen támogató partnerekre találnak. Ahogy Kárpáti Árpád elmondta, semmiképp nem pénzt kérnek – legfeljebb termet egy-egy rendezvényhez. Amire azonban mindenképp számítanak, az az erkölcsi támogatás – mind az önkormányzatok, mind pedig az intézmények részéről.