Hogy kevesebben váljanak áldozattá – Elindult a „SZMÖRE” Baranya megyében

Veszélyzónában élők, bűncselekmények sértettjei, lehetséges áldozatok, azok környezetében lakók, valamint az áldozatvédelem és –segítés terén dolgozó szakemberek – mindannyiuknak segíteni kíván az a pályázati projekt, amely most indult el Pécs keleti városrészében és a sellyei kistérségben. A SZMÖRE – Személy- és vagyonvédelemért Mozgalom Önkéntes Reflexív Együttműködéssel – program a biztonságérzet fokozását és az áldozattá válás megelőzését tűzte ki célul maga elé.

A projekt kiindulópontját a baranyai áldozatsegítő rendszer fejlesztésének szükségszerűsége jelentette – e szempontból közös problémával küzdenek az említett városrész és kistérség lakói. Számukra is hatékony segítségül szolgálhat a SZMÖRE program, melynek szakmaiságát jelzi, hogy a kedvezményezett RegioLine Nonprofit Kft. együttműködő partnereként a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság és a Baranya Megyei Kormányhivatal Igazságügyi Szolgálata is részt vesz benne.  Szeptember 1-jétől két éven át folyik a munka, amelynek anyagi hátterét a TÁMOP 5.6.1.C-11/2-2011-0014 pályázaton elnyert 93.914.772 Ft biztosítja.

A program első szakaszában, a szakmai együttműködés megalapozása mellett áldozatsegítő, valamint áldozattá válást megelőző e-módszertan és protokoll kidolgozására kerül sor. A megvalósításban részt vevő további szervezetek (24 partner, a nyugdíjas-egyesületektől az iskolákon át a gyermekvédelmi rendszerben dolgozókig) együttműködésének hatékonyságát a tagjaiknak rendszeresen szervezendő tematikus kistérségi tréningek és képzések növelik.

Az első szakaszt egy intenzív PR kampány is jellemzi, hogy a bűncselekmények volt, illetve lehetséges áldozatai (kiemelt célcsoport a 60 év feletti idősek és a 14-29 év közti fiatalok) is tájékoztatást kapjanak a SZMÖRE projekt induló szolgáltatásairól. A programok során a célcsoport tagjai fejleszthetik önvédelmi ismereteiket, és olyan életvezetési tanácsokat kapnak, amelyek birtokában elkerülhetik, hogy bűncselekmény áldozatává váljanak. A már áldozattá váltak pedig pszichológiai és mentálhigiénés, személyes és csoportos tanácsadásokon, képzéseken vehetnek részt – mind a pécsi irodában, mind a sellyei kistérségben; sőt, a kistelepüléseken a szolgáltatások még „házhoz is mennek”.

A RegioLine Nonprofit Kft. a programelemek megvalósításán 50 önkéntessel dolgozik majd. A szakmai együttműködésben és a képzésekben 120 szakember vesz részt. Az új, innovatív szolgáltatásokkal és programokkal a projekt közel 100 áldozattá vált személynek kíván segíteni az elszenvedett trauma feldolgozásában, míg a tájékoztatók és fórumok révén 1500 fő bekapcsolódásával számol. A SZMÖRE projekt irányítói biztosak benne, hogy a fejlesztett és optimalizált együttműködési rendszer hosszú távon hozzájárul az emberek nagyobb biztonságérzetéhez és az áldozattá válás megelőzéséhez.